Ürün İnceleme 3 sene önce 7

Apple Watch İncelemesi

Teknofaresi.com olarak geçtiğimiz Eylül ayında Apple’ın tanıttığı akıllı saat Apple Watch’u inceledik. Detayları yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Apple Watch tam anlamıyla bir saat değil ya da akıllı saat değil. Apple yarı aksesuar yarı da akıllı saat fonksiyonlarını  taşıyan bir model tasarlamış. Tasarım olarak Apple‘a  hiç bir model benzememekte.

Apple’ın geçtiğimiz yıl Eylül ayında Apple etkinliklerinde tanıttığı Apple Watch aslında çıkış tarihi olarak 2015’i işaret ediyordu ve öylede oldu. 31 Temmuz’dan itibaren satışa sunulan Apple Watch 2015 yılında Spring Forward etkinliğinde Apple tarafından tüm detayları paylaşılmıştı. Geçtiğimiz hafta Cuma günü yani 31.07.2015 tarihinden itibaren satışa sunulan üç modelden biri olan Apple Watch‘ı siz değerli okurlarımız için inceledik ve paylaşıyoruz.

Üç farklı akıllı saat modeli ile satışa sunulan Apple‘ın akıllı saatleri 1249 TL fiyatı ile satışa sunuldu. Apple Watch modelleri alüminyum kasa 38 ve 42 mm büyüklüğü olmakla  beraber malzeme ve büyüklük değerleri modellere göre farklılık göstermektedir. Bununla beraber Apple Watch‘ı çelik kasa ve Apple sport modeli olarak satışa sunmakta.Bunları özel modeller olarak algılayabiliriz.

Apple Watch‘ın rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri ise yeni iletişim yolları sunması. Bildiğiniz gibi Apple Watch‘ın üzerinde bulunan kalp atışı ölçen bir sensör mevcut. Bu sensör ile ses dalgalarıyla kolunuza titreşim veren özelliği var. Apple Watch‘ı olan arkadaşlarınıza kalp atışlarınızı ve bazı dokunuşları yollamanızı sağlıyor. Tabi daha önce söylediğimiz gibi bu iletişim şekli sadece Apple Watch‘ı kullanan arkadaşlarınızla sağlanabilir. Arkadaşınızda iPhone olsa bile maalesef ki bunları gönderemiyorsunuz ya da göremiyorlar. Herhangi bir önemli amacı olmayan bu özellik eğlence amaçlı kullanılabilir ya da hızlı cevap vermemizi sağlayabilir.

watch-digital-touch-heartbeat

Gelen SMS‘lere hazır şablonlar ile hızlı bir şekilde cevap verebiliyorsunuz ya da SMS’in yanında bulunan ses gönderme özelliği ile sesinizi de cevap olarak gönderebiliyorsunuz.

55000271df8a867a2f4140f8

Kalp atışlarına değinmiştik fakat başka özelliklerini de söyleyelim. Apple Watch, fitness alanında sadece kalp atışı değil ivme ölçer özelliği de mevcut. Aynı zamanda bu özellik GPS‘i de kullanıyor sağlık ve fitness verilerinizi de takip ediyor. Apple Watch ilk piyasa sürüldüğünde isabetli ölçümler yapmayan Apple Watch zaman zaman çok saçma sonuçlar çıkarabiliyordu ancak bu sorun giderilmiş gibi duruyor.

watch-glance-measure-heartrate

Tasarım olarak boyut konusunda 38 ve 42 mm olarak iki seçeneğimiz bulunmakta. Bu boyutlar ne çok büyük ne de çok küçük duruyor. Bu boyut farklılıkları sadece kayışlarda görülüyor.  Apple Watch sport modelinin alüminyum kasası olmakla beraber rengi uzay grisidir. Apple Watch Sport modelinin normal Apple Watch‘dan farkları alüminyum kasası, daha çok sporculara yönelik olması ve renginin uzay grisi olmasıdır. Bu renk ve kasa ile çizilmelerin görülmesi engellenmiş oluyor.

159401_Apple-Watch-Sport-42-mm-Uzay-Grisi-Kasa-Siyah-Spor-Kordon_004_1434009286

 

Sözü daha fazla uzatıp siz değerli okuyucularımızın sıkılmasını engellemek için genel olarak Apple Watch‘ın artı ve eksi yönlerini yazalım.

Genel fiyat olarak yurt dışında 350 dolara satılan Apple Watch ülkemizdeki dolar kuru yüksekliğinden dolayı ülkemizde ne yazık ki çok yüksek fiyata satılmakta. Yine de bu özellikleri okuduktan sonra Apple Watch alacağım diyenler için mantıklı bir seçenek olacaktır.

Apple Watch artı yönleri

-Şık ve ergonomik tasarımlı olması.
-watchOS ile başarılı kullanıcı deneyimi yaşatması.
-Force Touch teknolojisi ile kolay kullanış sergiliyor.
-iPhone’un pil ömrüne negatif etkisi fark edilmiyor bağımsız çalışıyor.
-Yazılım stabildir yani sorunlara karşı direnç gösterir ve önleme çalışır.
-Taptic Engine ve Digital Crown gibi yenilikçi teknolojiler ile kullanış.
-Yenilikçi iletişim yolları sunması ve buna bağlı olarak kullanma isteği yaşatması.

Apple Watch eksi yönleri

-Uygulamaları bazıları şu an için çok yavaş çalışmakta.
-Özelliklerine göre iyi bir cihaz olsa da her zaman ki sorunumuz olan şarjının 1 gün dayanması.
-Ekran güneşten dolayı öğle saatlerinde zor görülüyor.
-Kadran sayısı çok sınırlı
-App Store’ da ki başarılı uygulama sayısı çok az
-Sadece akıllı saat olarak alacak olan kullanıcılar için fiyatı çok fazla.

 

{yonetici}

“Apple Watch İncelemesi” üzerine 7 yorum

 1. Ekrem dedi ki:

  apple giyilebilir teknolojide kabul etmeliyiz ki çok önde. Saat modelleri tasarım yönünden çok iyi. İşlevsellik açısından da öyle

  1. Alican Kösedağ dedi ki:

   Aslında yazıda paylaştığım gibi tam bir saat olarak tasarlanmış bir şey değil. Sadece bazı saat işlevselleri var. Buna sadece giyilebilir teknoloji demek daha doğru olacaktır.

 2. Tevfik Aktunç dedi ki:

  Adamlar neler neler üretiyorlar, Apple ürünlerine hayranım fakat ülkemizde oldukça pahalı diyebilirim. Bizlerde hâlen plastik casio kullanalım.

  1. Alican Kösedağ dedi ki:

   Evet ülkemizde dolar kuru vs. yüksek olduğu için maalesef ki bu fiyattan satılıyor.

 3. Mert Tanır dedi ki:

  Küçükken smokin diye bir filme denk gelmiştim, ileride bu hal’e gelir mi giyilebilir teknoloji sizce ?

  1. Alican Kösedağ dedi ki:

   Aslında küçükken ne hayal ettiysek hepsi yavaş yavaş oluyor. Smokin neden olmasın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir