İOS 2 sene önce 0

Apple’den Takdire Şayan ”Su Tabancası” Geliyor

Akıllı telefonlar üzerinde bulunan emojiler herkesin gün içerisinde kullandığı ifadeler. Ancak Apple, bu emojiler üzerinde bazı değişiklikler yaparak bilinç altında oluşturulan yanlışların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Günlük hayatta kullandığımız emojiler zamanla bilinç altımıza işliyor. Bu yanlış yönlendirmenin önüne geçmek isteyen Apple, emojiler üzerinde ufak oynamalar ile zararsız hale getirmeyi amaçlıyor.

Özellikle ABD başta olmak üzere her ülkede silahlanmanın artması ile dikkat çeken bu durum, silah kullanımını teşvik eden birçok bilinç altı mesajı sayesinde oluyor. Akıllı telefonlar üzerinde bulunan siyah ve gri temalı eski model bir altıpatlar silah emojisi Apple tarafından değiştirilerek zararsız bir oyuncak su tabancasına dönüştürüldü. Parlak ve gümüş renkler ile kullanıcıya bir hayranlık hissi uyandıran bu silah emojisi, yeşil ve turuncu motifler içeren zararsız bir su tabancası ile değiştirilerek kullanıcının bilinç altına yanlış mesajlar vermenin önüne geçmek amaçlanıyor. Bu sayede kişisel silahlanma sorununun da önüne geçileceği düşünülüyor.

Apple, Android ve birkaç işletim sisteminin kitaplığında yer alan bu emojiler arasında bir süre önce bir tüfek emojisi de bulunuyordu. Bu tüfek emojisinin kaldırılması için öneriye de Apple sirketi önderlik etmişti. Yeni çıkacak olan su tabancası modeli de Unicode organizasyonuna sunuldu. Bu değişim uygulamasına Microsoft’a gerekli desteği vereceğini açıkladı.

Yeni gelecek emojiler sadece su tabancası ile sınırlı değil. IOS 10 ile birlikte yaklaşık 100 farklı yeni emoji bizlerle birlikte olacak. Bu emojilerin asıl amacı ırkçılık ve cinsiyetçilik kavramını ortadan kaldırmak. Bunun için atılmış birkaç adıma daha önce Whatsapp’da rastladık. Bilindiği üzere aile ve çift kavramı sadece kadın ve erkek uzerine kuruluydu. Ancak yeni gelen emojilerde el ele tutuşan ve üzerinde kalp olan iki erkek ya da iki kadın da görülüyor. Bununla birlikte çocuklu aileler emojilerinde de ebeveyn olarak iki erkek ve iki kadını da beraber görüyoruz. Yeni gelecek emojilere değinecek olursak  önceden özellikle spor kategorisinde halter, yüzme ve yelkenli gibi sporlarda sadece erkek karakterler bulunuyordu. Yeni gelecek emojiler sayesinde bu cinsiyetçi kavramların önüne geçilecek ve bu sporları yapan kadın karakterler de oluşturulacak.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir