Bilgisayar 3 sene önce 0

Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir ?

Bilgisayarlarda genel bir sorun olan kirlenme ve tozlanma olayını küçük görmememiz gerekiyor. Önemsemediğimiz o küçük kir ve tozlar sisteminize ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden kasanızın temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kasa temizliği aslında kolay bir iş olmakla beraber dikkat ve titizlik de  gerektiren bir iştir. Kasa temizliğine başlarken ilk önce kasamızın kapağını bir tornavida yardımı ile çıkartarak başlamalıyız. Sonrasında kasamızın kapağını bir bez yardımı ile temizleyip bir kenara bırakmalıyız. Sonrasında ekran kartı , ses kartı gibi elemanları yavaş bir şekilde vidalarını çıkarıp kasamızdan çıkarmalıyız. Kasamızdan çıkarttıktan sonra bir fön makinesi yardımıyla tozlardan arındırıp kuru bir bezle silmeliyiz. Daha sonrasında yapmamız gerekenler ise işlemci fanını çıkartıp kuru bezle silmek olacaktır. İşlemci fanını da silip temizledikten sonra hard diskimizi çıkartmadan fön makinesi yardımıyla etrafındaki tozlardan arındıralım. Daha sonra işlemci fanımızın altında bulunan ve işlemciyi soğutma görevini üstlenen metal kısmı da çıkartmadan fön makinesi yardımıyla temizleyelim. Bu parçayı çıkartırsanız yeniden takmanız için termal macun gerekecektir o yüzden bu parçayı çıkartmamaya dikkat edelim.Fön makinesiyle ana kartı ve kasanın içini iyice temizledikten sonra kasayı bu haliyle havalı bir yere koyalım ve biraz hava almasını sağlayalım daha sonra ise kasanın metal ve plastik kısımlarını bir bez ile silelim. En son ise kasadan çıkardığımız ekran kartı , ses kartı gibi elemanları tekrardan kasaya takalım. Taktıktan sonra işlemci fanımızı da kasaya takalım. Tüm bu işlemler bittikten sonra kasamızın kapağını kapatıp monitör bağlantısını yapalım.

Bu işlemler kasamızın sağlığı açısından çok önemlidir. Tozlanan ve kirlenen elemanlar işlerini düzgün bir şekilde yerine getiremeyeceği için sisteminizin zorlanmasına ve yavaş çalışmasına sebep olacaktır. Bu da sisteminizin ömrünü kısaltarak size maddi zarar sağlayacağından bu işlemleri ayda veya iki ayda bir yapmanızı öneriyorum.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir