Tanıtım&Sponsor 2 sene önce 0

Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri

Masal okumanın çocukların kişisel gelişimini yaptığı katkı geçmişten günümüze bilinen bir gerçek. Günümüzde pek çok teknolojik ürün çocukların okuma alışkanlıklarını köreltmektedir. Fakat bunu teknolojiyi nasıl kullandığımız ve kullandırttığımıza göre değiştirebiliriz. Şöyle ki; bir oyun çocuğunuza savaşmayı ya da yarışlarda kaza yapmayı normal olarak gösteriyorken bir masal çocuğunuza hayvan sevgisi, doğa sevgisi, temizliğin önemi gibi konularda vicdan ve ahlak geliştirici unsurlar ile eğlenceli öğrenim sağlayabilir. Bilgisayar, tablet ve telefonlardan masallara ulaşmak artık çok basit.

Masal okumanın ve çocuğunuza okutmanın faydaları ise saymakla bitmez fakat şöyle bir üzerinden geçelim.
Masallarda kirlenmemiş dünyalar vardır. Buda çocuğunuza temiz kalpli insanlar ile dünyanın nasıl güzelleşeceğini öğretir.

Gerçek hayatta en korktuğumuz ve zarar vermeye yatkın olduğumuz hayvanlar ( timsah, fare, yılan vb) bile şirin ve tatlı bir hava ile çocuğunuza tanıtılarak vicdanı parlak bireyler yetişmesini sağlar.
Masallarda hırsızlar dahi iyilik yapar ve zengin alıp fakire verir. Masallar çocuklarımızın anlayamadığı iyi düşün iyi olsun felsefesi ile donatılmış yazılardır.

Bir çok masal okuyarak çocuğunuzun hayal dünyasına yeni birer tohum ekersiniz ve o tohumlar çocuğunuza günü gelir iş hayatını yönlendirecek merak, vizyon ve misyon katar. ( Bir doktorun, mühendisin, mimarın, avukatın meraka ihtiyacı vardır.) Çocuğunuza öğretmek istediklerini masallarla eğlenceli şekilde rahatça anlatabilirsiniz. Çünkü bu anlatım şekli onları yormayacak aksine eğlendirerek konuya olan ilgisini artıracaktır.

Masallar çocuğunuz ile sizi yakınlaştırır çünkü o masal karakterlerinden biri muhakkak onun gözünde siz olacaksınızdır. Her çocuğun iki kahramana ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Masallarla ve çocuk hikayeleri ile başlayan kitap ve okuma merakı çocuğunuzun derslerinde çok olumlu etki yaratacaktır.
Farklı dünyalar ve farklı karakterleri kafasında kurmaya ve oturtmaya çalışan çocuğun hayal gücü gelişecek ve bu hayal dünyasında güçlenecektir.

Bir çocuğun kelime haznesinin artması için okumaya, okumak içinde istek ve meraka ihtiyacı vardır ki bunu en kıvamında karşılayan edebiyat dalı yine masallardır.

Bir masal karakteri çocuğun resim yapmasına yardımcı olacaktır çünkü masallarla büyümüş bir çocuğun çok sevdiği karakteri kendi elleriyle çizmesi ve hayata geçirmesi gerekir. Yaratıcılığı artan her çocuk önce kendine sonra bu dünyaya birçok fayda sağlayacaktır. Tüm bunlar için her gün çocuklarınıza çocuk masalları okuyarak/okutarak masalların ve okumanın hayatlarının bir parçası olmasını ve hayata daha sıkı bağlanmalarına yardımcı olabilirsiniz.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir