Tanıtım&Sponsor 2 sene önce 0

Dilek Feneri Uçurun ve Dileğiniz Olsun!

Son zamanlarda özellikle güneş battıktan sonra deniz kenarlarında ya da geniş alanlarda gezerken karşınıza çıkar; Dilek balonu satanlar! Mutlaka birçok şehirde vardır. Birkaç yıldır oldukça popüler olan dilek fenerleri ile gece ve rüzgârsız bir havada dilek tutarak gökyüzüne uçurmak bir gelenek halini almıştır. Özellikle Japon geleneği olarak bilinen bu dilek feneri; ülkemizde de çok fazla rağbet görüyor. Dilek feneri basit bir düzenekten oluşan araçlar şeklinde oluşturulmuştur. İçine yakılan bir mumla yanmaz kumaşın etrafında bir düzenekle gökyüzüne bırakılıyor. Bir dilek tutuyorsunuz ve dilek balonu gökyüzünde kaybolana kadar izliyorsunuz. Eğer kaybolduysa dileğiniz olacak anlamına geliyor. Ancak belli süre sonra yere düşerse dileğiniz kabul olmuyor.

Manevi bir inanç olarak uygulanan dilek fenerinin yakılarak gökyüzüne bırakılması artık nerdeyse gelenek haline geldi. Birçok organizasyon ve kutlamalar için de kullanılan ve uygulanan bu gelenek görsel bir ışık şöleni yaratması açısından çok fazla dikkat çekiyor. Birçok evlilik, nişan, düğün, parti gibi organizasyonlar içerisinde yer alması ve onlarca davetlinin gökyüzüne uçan balonları salması ayrı bir eğlence olarak uygulanıyor. Üstelik manevi bir gücü de beraberinde getirmesi ve yaratması insanlara umut vererek güçlülük katıyor. İnandığınız ve yürekten güvendiğiniz takdirde neden olmasın!

Dilek feneri gibi daha birçok manevi inanç insanın doğasında yer alan inanma güdüsünü de tetikleyen ve oluşturan bir etki olarak katkı sağlıyor. Dilek fenerini yaktığınızda ve dileğinizi tuttuğunuz an da evren sizin sesinizi duyarak karşılık vermek üzere harekete geçiyor. Oluşan süreç bundan ibaret! İnsanın inancı yüksek olursa alacağı ödül de büyük olacaktır. Dileğinizin gerçekleşmesi için bir dilek feneri yakın ve rüzgârsız bir havada ve güneş batımından sonra dilek balonunuzu gökyüzüne salıverin! Yüreğinizle inanıyorsanız şayet mutlaka dileğiniz gerçek olacaktır.

Dilek balonlarını özellikle sevdiklerinizle bir arada iken yakın ve gökyüzüne bırakıverin; oluşan görsel ışık şöleni ile hem eğlenecek hem de manevi bir huzur yaşayacaksınız! Dilek balonu uçurmanın bu kadar keyif verdiğine inanamayacaksınız! Deneyin ve dileğiniz olsun!

Kaynak: http://www.dilekfeneri.gen.tr

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir