Genel 2 sene önce 0

FARE ve KERTENKELE İLAÇLAMASI

Fare ilaçlama ve kertenkele ilaçlama işlemi, diğer haşerelerin ilaçlamasından büyük farklılıklar gösterir. Çünkü canlılar omurgalı bir yapıya sahiptirler ve pek çok çeşitleri bulunmaktadır. Bu açıdan fare ve kertenkeleyi özellikleri ve türleriyle birlikte ayrı ayrı ele almak faydalı olacaktır.

Fareler, Genel Özellikleri ve Türleri

Fareler kemirgen olarak adlandırılan ve akla gelebilecek her ortamda yaşayabilecek canlılardır. Genel olarak evlerde karşılaşılan farelerin büyüklüğü sekiz on santim olabilmektedir. Çok hızlı çoğalma özelliğine sahip olan ve ortalama yaşam süresi iki yıl olan fareler, tek seferde altı ya da sekiz yavru doğurabilmektedir. İnsan yaşam alanlarına tifüs, kuduz, veba gibi ciddi rahatsızlıkları taşıyan farelerin fiziksel özellikleri farenin yaşadığı ortama ve türüne göre farklılık göstermektedir. Farenin yaşadığı ortam ve farelerin farklılıkları, farelerle mücadelede,  fare ilaçlama konusunda izlenen yolu da etkilemektedir. Fare türleri;

 • Lağım faresi
 • Sıçan
 • Ev faresi
 • Fındık faresi
 • Çatı faresi
 • Tarla faresi
 • Kaya faresi
 • Su faresi
 • Orman faresi
 • Çöl faresi
 • Kör fare şeklinde sıralanabilir.

Her ne kadar dış ortamda yaşama özelliğine sahip olsa da fareler, havaların soğumasıyla birlikte kapalı alanlara girme eğilimi gösterebilmektedir. Farelerin yaşama eğilimi gösterdikleri alanlar; fabrikalar, hastaneler, evler, işyerleri, lokanta ve restoranlar, kafe ve pastaneler, bağ ve bahçeler, her türlü mekanın bodrum katlarıdır. Bu yüzden özellikle kış aylarında bu tür kapalı alanlarda fareye karşı ilaçlama yapmak faydalı olacaktır.

Kertenkele, Genel Özellikleri ve Türleri

Sürüngenler arasında yer alan kertenkelelerin birçok türü vardır ve bazılarının ayakları bulunmaktadır. Tırnaklı yapıdaki dört ayağı sayesinde pek çok yere tırmanma şansı bulan kertenkelelerin en büyük özelliği, yaşadığı yerin rengini alarak kendini gizleme yeteneğidir. Hem etçil, hem de otçul olma özelliği taşıyan kertenkeleler, insanların besin kaynaklarına zarar verirler ve bazen özellikle de çok korktuklarında insanları ısırabilir ya da sokabilirler. Bu yüzden kertenkele ilaçlama da, ilaçlama şirketlerinin verdikleri hizmetler arasında yer almaktadır. Yılansı, dev, Hemşin, tarla, çayır, melez, çizgili, taraklı, İstanbul kertenkelesi gibi çok çeşitli kertenkele türleri bulunmaktadır. Kertenkele ilaçlamada genellikle sıvı ilaçlar kullanılsa da, kertenkelenin türüne göre, hangi tür ilaçlama yapılacağına ilaçlama uzmanları karar vermelidir.

İstanbul İlaçlama hem fare hem de kertenkele ilaçlamasında uzman ve deneyimli ekibiyle, insanları bu tür haşerelerden kurtarma ve koruma anlamında yardımcı olmaktadır.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir