Bilgisayar 2 sene önce 0

Google Chrome Artık Flash Player’ı Desteklemeyecek

Bu güne kadar her bilgisayarın vazgeçilmez browseri olan Chrome, her yeni yıl değişik güncellemeleri kullanıcılarına sunmaya devam ediyor. Kullandığı hızlı ve güvenilir eklentiler, şık tasarımı ve hızlı işlemleri sayesinde bilgisayar kullanıcılarının gönlünde taht edinmiş bu güzel tarayıcı, yeni aldığı karar ile birlikte ağızları açık bıraktırdı. Bu güne kadar birçok oyunda aktif bir şekilde kullanılan “Flash Player” eklentisi, önümüzdeki yıl ile birlikte Chrome’den silinecek. Bu eklentinin neden silineceği ile ilgili gerekli açıklamayı yapan Chrome, ayrıca bunun yerine kullanılacak yeni eklenti ile ilgili de kullanıcılarını bilgilendirdi.

Flash Player, genellikle internet tabanlı oyunlarda, çeşitli internet araçlarında ve çeşitli sitelerin altyapısında kullanılan bir yazılım türüdür. Swf uzantılı dosyalar olarak bildiğimiz flash dosyaları, oyunlara daha iyi bir performans kattığı için genellikle swf kodlama türü tercih edilmekte. İnternet ortamında da bu kodlama türüne olan rağbeti açık ve net bir şekilde görebilmek mümkün. Bu kadar büyük bir hayran kitlesine sahip olmasına rağmen Chrome, Flash Player’a acımayarak ağır bir fatura kesti. Bu fatura dahilinde de 2017 yılında yapılan güncellemeler ile birlikte Chrome tarayıcılarında Swf dosyaları çalıştırılmayacak. İnternet üzerinde bulunan zararlı yazılımların genellikle swf dosyaları ile bulaştığının altını çizen Chrome, bir güvenlik önlemi olarak bu tür bir adım atmış. Neden her ne olursa olsun, chrome kullanıcıları bu durumdan hiç memnun değil gibi görünüyor.

Yeni kullanılacak teknoloji ise Html 5 by default. Bu eklenti sayesinde de pek çok internet sayfası hızlı ve rahat bir şekilde ziyaret edilebilecek. Sitede flash bir dosyanın olup olmadığını kontrol eden bu eklenti, eğer flash dosya varsa bunu kullanıcıya bildirecek ve onaya sunacak. Eğer kullanıcı bu işleme onay verirse swf dosyasını görüntüleyebilecek.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir