İnternet 2 sene önce 0

Google Sıralamarında Büyük Değişiklik

Dünyanın en büyük arama motoru Google, yapmış olduğu yeni SEO güncellemeleri ile birlikte çok konuşulmaya devam ediyor. Milyonlarca internet sitesini indexleyen ve bu sitelerini arama motorunda barındıran Google, 1998 yılından beri bu sektörde en iyi veren isim. Aynı kelime için hizmet veren sitelerin kullanıcılara daha kaliteli bir şekilde sıralanması için çeşitli algoritmalar geliştiren Google, gerekli gördüğü taktirde bu algoritmalarda değişikliğe gidiyor. Her ne kadar gerekli gördüğü taktirde desek de bu algoritmaların ayda bir kez değişebildiğini görebiliriz.

Bu algoritmaların değiştiğini, genellikle internet sitesi sahipleri anlamakta. Belirli kelimelerde birinci sırada görünmek isteyen site sahipleri, SEO çalışmalarını sürdürerek sitelerini  üst sıralara çekmek ister. Dolayısıyla site sahibi, lider olmak istediği kelimeyi Google’da sık sık aratır ve sıralamasını öğrenir. Eğer siz de bir internet sitesi sahibiyseniz ve internet siteniz sıralamadan hızlı bir şekilde düşüyorsa, ya Google tarafından cezalandırıldınız ya da algoritmalar değişti demektir.

Bunun bir örneğini de 11 Mayıs 2016 tarihinde yaşadık. Bu tarihte yapılan algoritma değişikliği ile birlikte alanında lider olan pek çok teknoloji ve haber sitesi, büyük bir düşüş ile arka sıralara geriledi. Bu konuda açıklama yapma hakkını gizli tutan Google, algoritmaların kapsamı ile ilgili de herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Google algoritmalarının gazabına uğramamak için tabii ki de yapabileceğimiz 1-2 adım var. Örneğin sitenizi sürekli olarak güncel tutun ve Google’nin sizi göz ardı etmesine izin vermeyin. Çünkü Google, kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunabilmek için otoriter siteleri her zaman üst sıralarda sunmak ister. Ayrıca sitenizi Google Webmaster araçları bölümüne ekleyin. Bu bölüme eklenen siteleri kendisine bir dost gibi gören Google, doğal olarak da dostuna zarar vermek istemediğinden dolayı sizi geri sıralara atmaz.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir