İnternet 2 sene önce 0

İnternet Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet gün geçtikçe daha fazla kullanıcıya hitap ediyor. Ağların genişlemesi, uzak sayılan yerlere ulaşması gibi nedenlerle büyük, küçük herkesin ilgi odağı haline geldiğini söyleyebiliriz. Kimi oyun oynayabilmek için interneti tercih ederken kimisi yalnızca iş ile ilgili çalışmalarında kullanıyor.

İyi yanından bakıldığı zaman internet aslında oldukça faydalı bilgiler sağlayabiliyor. Eski çalışma masasını nasıl yenileyeceğimizi ya da son elektrik faturasını ödeyip ödemediğimizi kolaylıkla öğrenebiliyoruz. Ya da sabah gazetelere göz atmaya vakit bulamadığımızda haberleri sanal ortamdan takip edebiliyoruz.

Yetişkinlerin internetin zararlı yönlerinden kendilerini koruyabilmesi büyük ölçüde mümkün ancak aynı şeyi çocuklar için söyleyemiyoruz. Ebeveynlerin gözden kaçırdığı durumlarda küçük çocukların olumsuz içeriklerle karşı karşıya kalması mümkün. Son zamanlarda reklam alanında yaşanan gelişmelerle oyun sitelerinde dahi uygun olmayan sayfaların tanıtımı yer alabiliyor.

Bu sebeple anne-babaların çocukların internet kullanımıyla ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir. Özellikle interneti kullanma saatleri belirlenmeli, bu da çocuğa uygun şekilde izah edilmelidir.

Bilgisayarın özel odalarda bulunması yerine ortak yaşam alanlarına taşınması ebeveynlerin çocukları takip edebilmesine olanak sağlayacaktır.

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber her evde bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonların sayısı arttı. Bunun sonucunda çocukların ilgi alanları da değişti. Elektronik cihazları kullanmanın dışında çocuğun zekâyı geliştiren oyunlara, hayal gücünü kullanabileceği çizimlere yönlendirilmesi ruhsal gelişimlerine katkıda bulunacaktır. Ayrıca anne babanın kitap okuması evdeki diğer bireylerin onları örnek almasına yardımcı olabilir.

Kötü niyetli kişilerin oluşturduğu yazılımlar ya da tehdit içerikli söylemlerde bulunanlar çocukların ve gençlerin psikolojisini kötü yönde etkileyeceğinden ailelerin dikkatli olması gerekmektedir. Zira eskiden küçük bireyler için tehlikeli görülen dış ortam günümüzde internet olarak tanımlanabiliyor.

Herhangi bir siteye adını, soyadını, ev telefonu gibi bilgilerini vermemeleri konusunda çocukları uyarmak gerekiyor.

İnternet ortamında kullanılacak şifrelerde büyük önem taşıyor. Basit, kolayca kırılabilecek şifreler yerine güçlü, unutulmayacak bir kelimeden oluşan ve en az 8 karakterli bir şifre seçilmeli.

Son olarak interneti güvenli kullanmaya yarayan hizmetlerden haberdar olmak gerekiyor. Bu sayede hem çocuklar hem yetişkinler için rahat kullanım alanları ortaya çıkabilir.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir