Sosyal Medya 3 sene önce 0

Periscope Kapatılıyor mu ?

Türkiye’de sosyal medya yasaklarına bir yenisi daha eklenmek üzere. Bilişim Hukuku Derneği canlı yayın uygulaması olan Periscope’un kapatılabileceğini açıkladı. Detaylar haberimizde.

intro-1438263722

Ülkemizde ki sosyal medya yasaklarına bir yenisi daha eklenmek üzere. Sosyal medyada en son geçtiğimiz günlerde Twitter yasaklanmıştı. Bunun yanı sıra Facebook ve Youtube‘nin de kapatıldığına şahit olmuştuk.

Türkiye’de sosyal medya üzerindeki telif haklarının savunucusu olan Bilişim Hukuku Derneği, canlı yayın uygulaması olan Periscope‘un da kapatılabileceğini söyledi.

1-1438263745

Fenerbahçe maçını Periscope’den yayınladılar

Bilişim Hukuku Derneği, Periscope uygulamasında ciddi telif hakları ihlallerinden dolayı bu uygulamanın kapatılabileceğini öne sürdü.

Geçtiğimiz gün oynanan Şampiyonlar ligi ön eleme maçı olan FenerbahçeShakhtar Donetsk maçı bir çok kullanıcı tarafından canlı yayın olarak servis etmişti. Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, bu tür telif haklarının önüne geçilmez ise Periscope‘un kapatılacağını söyledi. Önümüzdeki günlerde Periscope ile ilgili son kararlar  verilecek ve sizinle paylaşacağız.

 

Teknofaresi’nin bu konu hakkında ki görüşleri

Her türlü telif hakkı ihlaline karşı olan Tekno Faresi ailesi bu tür yasaklamalara genel olarak karşı olduğunu da söylemek istiyor. Bu tür yasaklamalar bu tarz uygulamaları kullanmaya daha çok teşvik ediyor. Önemli olan Periscope‘da bu tarz yayınları yapan kişileri tespit edip cezalandırmaktır. Bir kişinin ya da 100 kişinin yaptığı şeylerden milyonlarca kullanıcıyı mağdur etmemek gerekiyor.  Eğer Periscope yasaklanırsa her zaman olduğu gibi (Facebook,Twitter ) kullanıcı sayısı ve günlük kullanım daha çok artacak ve IP değiştirerek kullanıcılar bu tarz yayınları daha rahat yapacaklardır.

Sizde görüşlerinizi söylemek isterseniz konumuzun altında bulunan yorum alanından aktarabilirsiniz.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir