Sosyal Medya 2 sene önce 0

Sosyal Medya Yasakları Sürüyor

Ülkemiz, son zamanlarda oldukça sıkıntılı günler geçiriyor. Terör örgütleri tarafından İstanbul ve Ankara’da farklı zamanlarda iki canlı bomba infazı gerçekleştirildi. Bu patlamaların şiddetiyle, patlama yerinde bulunan birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunun üzerine gereken birimler, çalışmalarını arttırarak terör sorunun çözülmesi için yapılması gereken çalışmaları hızlandırdı. Bu yaşanan dehşet verici olayların sonuçları, sosyal medya’ya da yansıdı. Saldırıların gerçekleştirildiği 13.03.2016 ve 19.03.2016 tarihlerinde, ülkemizde en yaygın olarak kullanılan Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarının ülkemizdeki girişleri kapatıldı. Bu durumun sebebi her ne kadar bilinmese de, gündemi karamsarlığa vermemek için yapılmış bir adım gibi görünüyor.

Sosyal medya platformları ve ülke gündemi her ne kadar birbirinden bağımsız konular gibi görünse de, öyle gerektiği sebebiyle sosyal medya platformlarına gün içerisinde erişimler engellendi. 13 Mart 2016’da kısa bir süreliğine gerçekleştirilen yasaktan sonra, bugün yaşanılan İstanbul’daki bombalı saldırıdan sonra aynı sosyal medya platformlarına giriş yeniden engellendi. Patlamanın gerçekleştiği saat olan 10:55’den bu yana halen sosyal medya platformlarına giriş sağlanılamıyor. Bunun nedeni ise, belli ki belirli yerlere yapılan eleştirileri azaltmak ve internet üzerinden yapılacak oluşumları engellemek gibi görünüyor. Şuan için sorulan bir diğer soru da, bu sosyal medya ortamlarının ne zaman yeniden açılacağı oluyor. Hiçbir bakanlık veya resmi kurum, şuana kadar bunun ile ilgili bilgilendirici bir açıklama yapmadı. Ancak önceki olaylardan da yola çıkılacak olursa, bu yasağın gün sonuna kadar sürmesi, saatler 00:00’ı gösterdikten sonra bu ortamlara girişin yeniden aktif olacağı düşünülüyor.

Sosyal medya’sız vakit geçiremeyen kişiler için de bu ortamlara girebilmek için birçok farklı yöntem mevcut. Bu yöntemler, her ne kadar illegal yöntemler olsa da herhangi bir kanuni cezası bulunmamakta. Dolayısıyla sosyal medya hesaplarınız sizin için önemliyse, “VPN” adı verilen programlar sayesinde lokasyonunuzu farklı göstererek sosyal medya platformlarına bağlanabilirsiniz. Oldukça hızlı bağlantı sağlayan Psiphon uygulamasını kullanarak daha hızlı surf gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde yaşanan bu terör olaylarını gerçekleştiren terör örgütlerini kınıyoruz ve bu tür eylemlerin bir an önce son bulmasını temenni ediyoruz.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir