Sosyal Medya 2 sene önce 0

Twitter 140 Karakteri Aşıyor Mu?

Twitter, gerek ülkemizde gerek de Dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi. Özellikle de 140 karakter sınırı ile epey bir ün yapmıştı. Kişiler, yaşanan olaylar veya kişisel durumları ile ilgili 140 karakterlik bir metni, twitter hesaplarında paylaşabiliyorlardı. Zaman zaman anlatılacak olan şeyler o kadar uzun oluyor ki, değil 140 karakter 340 karakter olsa dahi yetmeyecek. Bu durum için son günlerde sosyal medyada yayılan bir haber vardı. Rivayete göre Twitter, 140 karakter sınırını kaldırmak için çalışmaya geçmişti. Sizler için bu rivayetin doğruluğunu araştırdık ve gerçekleri öğrendik.

Öncelikle Twitter’daki bu 140 karakter sınırının olayı, kuruluş yıllarına dayanıyor. Twitter’in kurucusu olan Jack Dorsey, kuruluşunun ilk zamanlarında bir veritabanı sorunu yaşıyor ve sitedeki yazıların karakter kontrolünü tam anlamıyla sağlayamıyor. Sistem tarafından atanılan otomatik veri ile birlikte Twitter’daki tweetlerin maximum Karakter sayısı 140 oluyor. İlerleyen yıllarda da hızla büyüyen Twitter için bu yönde herhangi bir değişikliğe gidilmemiş. Şuana kadar 140 karakter ile istediği yere gelen Dorsey, geçtiğimiz haftalarda bu karakter limitinin daha da yukarılara çekileceği ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamanın üzerine Twitter fenomenleri bu durum ile ilgili paylaşımlarını eksik etmediler. Sonuç itibariyle bu fenomenler, artık daha uzun içerikli paylaşımlarını da twitter hesapları üzerinden paylaşabilecekler.

Yapılan açıklama sonrasında çeşitli basın organları da durum ile ilgili haberleri çıkarmaya başladılar. Yabancı bir teknoloji blogunda yapılan bir paylaşıma göre, bu karakter limitinin 10.000’e yükseltilmesi bekleniyordu ancak Twitter henüz bununla ilgili bir çalışma olduğunu belirtmedi. Ayrıca bu durum ile ilgili en güncel açıklama da, şirketin CEO’su Jack Dorsey tarafından yapıldı. Geçtiğimiz günlerde yabancı bir televizyon kanalındaki talk show’a dahil olan Dorsey, 140 karakterin artık Twitter’ın bir parçası olduğunu, şuan için bu karakter limitinin kaldırılması ile ilgili bir çalışma yürütülmediğini belirtti. Ayrıca en az önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu yönde bir çalışma olmayacağının da garantisini verdi. Kimine göre iyi, kimine göre kötü olacak bu limitlendirme, açıklamalara göre en az 5 yıl daha bizlerle olacak.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir