Bilgisayar 2 sene önce 0

Windows 10: Ekstra Güvenliğe İhtiyacımız Yok !

Windows 10 bu zamana kadar geliştirilmiş en güvenilir Windows işletim sistemi olabilir. Ne yazık ki günümüzde oldukça önemli olan şirketler ve hastaneler güvenlikleri çok düşük ve kolay hacklenebilen sistemlere sahip.

Özellikle hastaneler ve bankalar gibi önemli kamu işletmeleri her zamankinden daha çabuk bir şekilde hacklenebilir hale geldi. Sonuç olarak Microsoft Enterprise seviyesinde güvenlik hizmeti sağlamaya başladı. Windows zaten bilindiği üzere bir süredir sistemlerinin içinde Windows Defender isimli anti virüsünü bulunduruyor. Bu güvenlik programı internet siteleri ile indirmeleri detaylı bir şekilde inceliyor ve sizi hacklenmekten kurtarıyor. Fakat ne yazık ki günümüzde sosyal mühendislik ve spear-pishing yöntemleri epey gelişmiş olması dolayısıyla anti virüs daha da sıkı çalışmak zorunda. Windows Defender açılımı Advanced Threat Protection kısaltma olarak WDATP’nin görevi daha büyük olan, şirket boyutunda koruma sağlamayı amaçlıyor. WDATP sadece virüsleri aramıyor veya özel dosyaları takip etmiyor genellik ile makinenin hareketlerini takip ediyor ve daima gözünü semptomların üzerinde tutuyor.

 

Eğer makineniz garip portlara bağlanmaya başladıysa ya da alışılmışın dışında bir PowerShell komutu uygulamaya başlarsa eğer WDAPT kullanıcıyı uyarıyor ve kullanıcının şu anki davranışları ile daha öncekiyle karşılaştırmasına olanak sunuyor.(Sistem böyle iken böyle çalışıyordu diye yönetici bilgisayarı uyarıyor.)  Ayrıca Microsoft şirketi kendi anti virüs programını daha da öne çıkartmak için Windows’un dünya çapındaki inanılmaz olan o kullanıcı sayısını kullanmak istemektedir. Milyonlarca şüpheli dosya dünyanın tüm bilgisayar bulutunda geziyor ve dev, merkezi bir tehlikeli tehditi olan dosya merkezi oluşturuyor. WDAPT bu yılın sonlarına doğru çıkacak olması bekleniyor ve şirketler için isteğe bağlı bir servis olacak. Anti virüs işe yararsa eğer Microsoft’ta kalifiye IT profesyonellerini kolayca zincirden çıkarabilecek ve ev kullanıcısı için her şey çok daha kolay olacak.

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir