Teknoloji Haberleri 3 sene önce 0

Windows 10 Yükseltme Virüsüne Dikkat Edin!

Hackerlar gün geçmiyor ki bir yerden de eksik kalsınlar… Şimdi de gözlerini Windows 10 yükseltmesine diktiler. Windows 10 yükseltme adı altında mail atıyorlar ve mailin içeriğini açtığınız anda bilgisayarınıza virüs bulaşıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

intro_1-windows-10-hatalari-sorunlari-windows-10-hakkinda-hersey-2015

Microsoft tarihinde ilk defa bir işletim sistemi için rezervasyon işlemi uyguladı. Windows 7/8/8.1 kullanıcılarına  1 ay öncelerden rezervasyon mailleri atmaya başlayan Microsoft, kullanıcılarının Windows 10 yükseltmesi için maillerini bildirmeleri üzerine hepsi için ayrı ayrı rezervasyon işlemi yapmıştı.

Hackerlar İş başında Dikkat Edin!

Windows 10 güncellemesi hazır olduğunda kullanıcılarına bildiri maili gönderiliyor ve kullanıcı işleme başlamak istediğinde başlıyordu. Gözlerini Microsoft’un Windows 10 güncellemesine diken internet korsanları (hackerlar) sözde Windows 10 güncellemesi adına kullanıcılara rastgele mail atıyor Windows 10’a Ücretsiz Yükseltin şeklinde gelen mailin içerisindeki indir isimli dosyaya tıkladığınızda bilgisayarınıza virüs bulaşıyor.Çünkü dosya incelendiğinde dosyanın Microsoft‘a ait olmadığı açıkca görülüyor ki Microsoft dahil hiç bir firma yükseltmesini bu şekilde yapmaz.

win10_blacked_out-550x262

Windows 10 yükseltme aracı olarak iddia edilen bu .zip türündeki dosyayı açıp yüklediğinizde bilgisayarınıza CTB-Locker isminde bir virüs bulaşıyor ve tıpkı bir zehir gibi 96 saat içerisinde tüm bilgisayarınıza yayılıyor ve bütün dosyalarınızı şifreliyor. Karşılığında ise ödeme yapmanızı isteyen bir uyarı karşınıza çıkıyor.

ctb-locker-550x362

Windows 10 yükseltmesi için bu şekilde bir araç yok.  Güncellemeyi sadece “Denetim Masası>Windows Update” bölümden yapabileceğinizi bilin ve bu şekilde gelen mailleri önemsemeyin.

Windows 10 Nasıl Yüklenir ?

{yonetici}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir